ایده های خرید دوش حمام

ایده های خرید دوش حمام

ایده های خرید دوش حمام

اگر قصد خرید دوش حمام دارید و یه هر دلیلی در حمام خود فضای محدودی دارید و نمی توانید اتاق دوش و کابین دوش قرار دهید، دوش حمام ترکیبی یک گزینه عملی است که به شما امکان می دهد یک غروب طولانی مدت را در حمام خود با لذت سپری کنید. یا در شب یا یک دوش نیروبخش قبل از کار در صبح همگی به سادگی با داشتن یک دوش حمام اتفاق می افتند.

در ادامه برای الهام گرفتن از ایده‌های دوش حمام، ابتدا توضیح می‌دهیم که دوش و حمام ترکیبی چیست، انواع مختلف دوش حمام را به شما ارائه می دهیم. شما را به بهترین انتخاب مناسب برای داشتن دوش حمام با توجه به فضا و نوع کاربرد شما نزدیک خواهیم کرد.  همچنین ما پنج ایده ترکیبی مورد علاقه خود را برای حمام و دوش انتخاب کردیم و به تعدادی از سوالات متداول پاسخ دادیم تا شما را در راه نصب بهترین دوش حمام یاری برسانیم. پس تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

 

دوش حمام چیست؟

یک دوش حمام اساساً ترکیبی از یک پنل دوش است که در بالای حمام نصب می شود. به لطف محبوبیت داشتن اتاق دوش حمام خود در اندازه ها، شکل ها و سبک های متعدد می توانید پنل دوش و دوش حمام ایده آل خود را پیدا کنید.

اگرچه شما هم از آن دسته از کسانی هستید که قصد ترمیم و بازسازی حمام خود را دارید، می‌توانید در حین بازسازی‌های حمام، دوش مورد نظر خود را انتخاب کرده و به حمام اضافه کنید. با توجه به طراحی حمام دو نوع دوش حمام داریم: دوش حمام توکار و دوش حمام روکار. البته بطور کلی سه سبک اصلی برای دوش های حمام تعریف شده اند. که عبارتند از L شکل، P شکل و دوش حمام ایستاده.

دوش های توکار آنهایی هستند که به صورت داخلی به دیوار نصب می شوند. به همین ترتیب، فقط قطعات اصلی را مثل : شیر مخلوط کن یا ترموستاتیک، جت ها و سر دوش را ملاحظه کرد.

دوش های روکار: دوش هایی که تجهیزات آنها بیرون از دیوار حمام هستند و معمولا دارای سردوش قابل حمل هستند. برای استحمام و شستشوی قسمت های مختلف بدن می توان سردوش را جدا کرد و استفاده کرد.

 

ایده دوش حمام از کجا آمده است؟

تاریخچه استفاده از دوش حمام
تاریخچه استفاده از دوش حمام

دوش های اولیه ساخت دست بشر نبودند. آبشار های طبیعی بودند که این ایده را در ذهن مردم بوجود آوردند که برای استحمام در خانه یا کاخ خود یک آبشار طبیعی بسازند. تا قبل از آن بجای دوش حمام از کوزه ها ی آب برای شستشوی خود استفاده می کردند. شواهد برجاست که یونانیان و رومی ها اولین کسانی بودند که از دوش حمام استفاده کردند. سیستم فاضلاب را برای خود و شهروندان راه انداختند. شواهد تاریخی نشان بر این است که این سیستم از یونان قدیم تا انگستان امروزی بکار برده می شده است.

 

دوش های مدرن

تاریخچه استفاده از دوش حمام بصورت مدرن
تصویر استفاده از دوش حمام پرتابل که در سال 1800 میلادی مورد استفاده قرار می گرفته است(Illustrated by John Leech (1817-1864))

اولین دوش مکانیکی که توسط یک پمپ دستی کار می‌کرد، در سال 1767 توسط ویلیام فیتهام،از لودگیت هیل در لندن، در انگلستان به ثبت رسید. دستگاه حمام او از یک پمپ برای فشار دادن آب به داخل ظرف بالای سر کاربر استفاده می‌کرد و سپس یک زنجیر برای رها کردن آب از ظرف کشیده می‌شد. اگرچه این سیستم از کار خدمتگزار برای پر کردن و ریختن سطل‌های آب صرف نظر می کرد، اما دوش‌ها نتوانستند نظر ثروتمندان به خود جل کنند، زیرا روشی برای لوله‌کشی آب گرم از طریق سیستم در دسترس نبود.

اما این طرح اولیه برای طراحی دوش کامل تر در انگلیس شد که در سال 1810 به طور ناشناس اختراع شد، بهبود اختراع دوش حمام مدرن و امروزی از چندین لوله فلزی ساخته شده بود که شبیه بامبو به نظر می رسید. یک حوض معلق بالای لوله ها آب را به نازلی می رساند که آب را روی شانه های کاربر پخش می کرد. آب روی زمین تخلیه می شد و از طریق لوله‌ها به داخل حوض پمپ شد، جایی که چرخه تکرار می‌شد. اختراع لوله کشی داخلی در حدود سال 1850اجازه داد تا دوش های حمام مستقل به منبع آب جاری متصل شوند و جریان تجدیدپذیر آب را تامین کنند. به عنوان یک اقدام بهداشتی اقتصادی، تحت راهنمایی فرانسوا مری دلابوست، پزشک و مخترع فرانسوی در زندان Bonne Nouvelle در روئن، حمام‌های فردی را با دوش‌های عمومی برای استفاده زندانیان اجباری کرده بود و استدلال می‌کرد که آنها اقتصادی‌تر و بهداشتی‌تر هستند. آب توسط یک موتور بخار گرم می شد و در کمتر از پنج دقیقه، حداکثر هشت زندانی می توانستند به طور همزمان تنها با بیست لیتر آب حمام کنند. سیستم دوش های اشتراکی فرانسه توسط ارتش های دیگر رواج پیدا کردند و همچنین در حمام های عمومی توسط مدارس شبانه روزی پذیرفته شدند. اولین دوش در یک حمام عمومی در سال 1887 در وین، اتریش بود. در فرانسه، حمام‌ها و دوش‌های عمومی توسط شارل کازاله، ابتدا در بوردو در سال 1893 و سپس در پاریس در سال 1899 تأسیس شدند.

بیشتر بخوانید:  حوله خشک کن یا حوله گرم کن چیست؟
تصویر دوش حمام دیجیتال
تصویر دوش حمام دیجیتال

انواع دوش

البته بیایید از بحث خود دور نشویم ولی شاید دانستن انواع دوش هایی که در محیط های خصوصی خانه گرفته تا جاه های صنعتی به انتخاب ما یک سری آپشن ها را اضافه کند. پس بد نیست بدانید انواع دوش هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند را به عنوان یک آپشن برای خرید دوش خود در نظر بگیرید. انواع دوش مانند:

دوش هوا، نوعی حمام است که در آن از هوای پرفشار برای دفع ذرات گرد و غبار اضافی از پرسنل اتاق تمیز استفاده می شود.
دوش دیجیتال، یک سیستم دوش است که به روشی مشابه دوش های میکسر یا برقی عمل می کند، اما با استفاده از پنل کنترل دیجیتال، کنترل بیشتری بر دمای آب فراهم می کند.
دوش اکو، یک سیستم دوش است که در انواع مخلوط کن یا برقی ارائه می شود، اما همچنین دارای یک تنظیم کننده برای تنظیم جریان آب با هدف صرفه جویی در آب است.
دوش برقی، دستگاه غرفه دوش برای گرم کردن آب دوش با برق.
دوش‌های اضطراری، نصب‌شده در آزمایشگاه‌ها و سایر تأسیسات که از مواد شیمیایی خطرناک استفاده می‌کنند.
دوش میکسر، یک سیستم دوش است که آب را از منابع آب سرد و گرم موجود می گیرد و آنها را در داخل واحد ترکیب می کند.
دوش بخار، نوعی حمام که در آن یک مولد بخار مرطوب کننده بخار تولید می کند که در اطراف بدن فرد پخش می شود.
دوش ویشی، دوشی که در آن مقادیر زیادی آب گرم روی یک حامی آبگرم ریخته می‌شود، در حالی که کاربر در یک تخت کم عمق (مرطوب)، شبیه به میز ماساژ، اما دارای سر دوشی هایی برای آبپاشی است.

 

انواع سر دوش حمام

سر دوش ثابت: سر دوش های ثابت سنتی اغلب شیرهای دوش معمولی هستند. می توانند به راحتی و بدون هیچ گونه تجهیزات اضافی به وسایل لوله کشی متصل شوند.
سردوش دستی: سردوش های دستی معمولا توسط یک شلنگ انعطاف پذیر به لوله کشی حمام متصل می شوند.
سردوش سقفی: شیرهای حمام سقفی که معمولا سر دوشهای بارانی هم نامیده می شوند در سقف حمام نصب می شوند. آب، با فشار کم یا متوسط، با استفاده از نیروی گرانش برای دوش گرفتن استفاده می شوند.

تصویر سردوش سقفی
تصویر سردوش سقفی

سرهای دوش قابل تنظیم: شیرهای دوش قابل تنظیم اغلب دارای تنظیمات متعددی از جمله تنظیمات ماساژ ضربانی و تنظیمات فشار هستند که معمولا استفاده های طبی دارند.
پنل‌های دوش:  برخلاف یک سر دوش، این دوش‌ها روی دیوار نصب می‌شوند که به صورت افقی در قسمت‌های مختلف بدن آب را اسپری می کنند.

پنل دوش حمام که ترکیبی از سر دوش ثابت و متحرک است
پنل دوش حمام که ترکیبی از سر دوش ثابت و متحرک است.

 

فرهنگ دوش گرفتن 

دوش گرفتن بیشتر بخشی از یک برنامه روزانه است که در درجه اول برای ارتقای پاکیزگی و جلوگیری از بو، بیماری و عفونت است. پیشرفت‌های علم و پزشکی در قرن نوزدهم به فایده حمام کردن منظم برای سلامتی افراد پی برد. در نتیجه، بیشتر فرهنگ های مدرن یک رژیم بهداشت شخصی روزانه را تشویق می کنند. دوش گرفتن همچنین به عنوان یک فعالیت آرامش بخش و عموماً درمانی شهرت پیدا کرده است.

(همچنین بخوانید: فرهنگ عجیب حمام رفتن غربی ها)

 

نصب و راه اندازی دوش حمام

اگرچه الزامات نصب هر یک از دوش ها متفاوت است، نصب دوش به طور کلی نیاز به گذاشتن چندین لوله انتقال آب، از جمله یک لوله برای آب گرم و برای آب سرد، و یک لوله زهکشی دارد. مهم است که نواحی مرطوب حمام ضد آب باشد و می توان از چندین لایه ضد آب استفاده کرد. دوغاب برای پر کردن شکاف بین کاشی ها استفاده شود. کاشی ها به طور کلی ضد آب هستند، اگرچه یک تشت دوش باید در زیر آنها نصب شود تا از نشت آب جلوگیری شود. هنگام استفاده از کاشی، عایق رطوبتی زیر کاشی مهم است. بهترین عمل مستلزم یک ماده ضد آب برای پوشاندن دیوارها و کف ناحیه دوش است که سپس با کاشی پوشانده می شود، یا در برخی کشورها با مواد ورقه ای مانند وینیل. پس اگر قصد نصب و راه انداز حمام دلخواه خود را دارید یا حتی قصد بازسازی حمام خود را دارید و آپشن های جدیدی را می خواهید اضافه کنید مثل اتاق دوش یا کابین دوش و وان و جکوزی کافی است با کارشناسان دکومکور تماس حاصل فرمایید که بهترین انتخاب را با سلیقه شما در اختیارتان بگذارند.

بیشتر بخوانید:  هر آنچه که باید قبل از خرید سینک گرانیتی بدانید

 

سردوش حمام

سر دوش حمام یک نازل سوراخ‌دار است که آب را در یک نقطه کانونی پخش می‌کند که معمولاً بالای سر استحمام کننده استفاده می‌شود. استفاده از سردوش آب کمتری در حمام مصرف می کند. برخی از تنظیم های سر دوش حمام را می توان برای پاشش الگوهای مختلف آب تنظیم کرد: مانند تنظیم ماساژ، اسپری ملایم، اسپری قوی و حالت های پالس متناوب یا ترکیبی.

 

تمیز کردن سر دوش حمام ( راه حل خانگی نیز وجود دارد )

آب سخت ممکن است منجر به رسوبات کلسیم و منیزیم شود که سردوش را به مرور زمان مسدود می کند و جریان را کاهش می دهد. برای  رسوب زدایی، می توان از مواد شیمیایی اسیدی یا برس های مختلف استفاده کرد یا برخی از سرها دارای جت های لاستیکی مانند هستند که می توان آنها را به صورت دستی رسوب زدایی کرد. یک راه حل خانگی این است که آن را برای مدتی در محلول آب و سرکه غوطه ور کنید، زیرا سرکه قادر به حل کردن رسوب آهک است. برخی از دولت ها در سرتاسر جهان استانداردهایی را برای مصرف آب تعیین می کنند و سر دوش را تنظیم می کنند. به عنوان مثال، در ایالات متحده، سر دوش های مسکونی و تجاری بیشتر نباید بیش از 9.5 لیتر در دقیقه (2.5 گالن در دقیقه) بر اساس قانون وزارت انرژی 10 CFR 430 جریان داشته باشند. سر دوش های کم جریان، کمتر یا برابر با 7.6 لیتر در دقیقه (2.0 گالن در دقیقه)، می تواند با تهویه جریان آب، تغییر نازل ها از طریق اصول جریان پیشرفته یا با نوسان با سرعت زیاد جریان اسپری، آب را به طور موثرتری مصرف کند. USEPA یک برنامه داوطلبانه صرفه جویی که به عنوان یک استاندارد در انتخاب سر دوش حمام هم است  به نام WaterSense را اجرا می کند که می تواند سرهای دوش کم جریان را تأیید کند. پس هنگام خرید دوش حمام در نظر گرفتن این استاندارد می تواند کمک شایانی در هزینه های بلند مدت شما داشته باشد و ما را یک قدم به سوال اینکه چه سر دوشی را خرید کنیم نزدیک می کند.

 

پرسش های متداول ایده های خرید دوش حمام

ما به برخی از متداول‌ترین سؤالات در مورد تحقق ایده‌های خرید دوش حمام پاسخ داده‌ایم:

آیا می توانید دوش را روی وان حمام اضافه کرد؟

نکاتی برای انتخاب بهترین دوش برای حمام
دوش ثابت : همانطور که از نام آن پیداست، دوش ثابت حالت بارانی را برای شما بازسازی می کند و به شما این امکان را می‌دهد تا لذت باران موسمی را از راحتی فضاهای حمام خود زنده کنید.
دوش دستی: این دوش ها سطح راحتی را افزایش می دهند زیرا می توان دوش را جابجا کرد و قسمت های مختلف بدن را با آن شستشو کرد.

بیشتر بخوانید:  هر آنچه که باید قبل از خرید سینک گرانیتی بدانید

بهترین دوش حمام کدام است؟

دوش‌های برقی یکی از کارآمدترین و محبوب‌ترین انتخاب‌های دوش هستند که می‌توانند برای خانه‌ها عالی کار کنند. این نوع دوش با نصب بسیار سریع و آسان، آب را از منبع اصلی آب سرد می گیرد، که در صورت تقاضا یا در حین استفاده، آب را گرم می کند و آب گرم را در یک لحظه تامین می کند.

بیشتر بخوانید:  فرهنگ عجیب توالت رفتن فرنگی ها

خرید، نصب و راه اندازی دوش حمام چقدر هزینه بر است؟

نصب و راه اندازی دوش حمام با توجه به انتخابی که در طراحی حمام خود دارید و استفاده از متریال و نوع دوش حمام متغییر است. اگر قصد بازسازی دارید حتما با کارشناسان بازسازی در مورد تغییر لوله کشی و نصب لوله کشی و شیرآلات خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید:  معرفی بهترین نوع روشویی و خرید اینترنتی انواع آن

خرید یک دوش حمام تقریبا بین 500 هزار تومان تا 40 میلیون تومان هزینه دارد.

بیشتر بخوانید:  ایده های اتاق دوش: 11 طراحی زیبا برای به روز رسانی، بازسازی و فضاهای جدید حمام و دستشویی

دوش حمام ترموستاتیک چیست؟

دوش های ترموستاتیک این مزیت را دارند که برای کودکان و افراد مسن، که به ویژه در معرض خطر جوش دوش هستند، به دلیل خاصیت “تنظیم و فراموشش کن” ایمن تر است. حتی اگر آبگرمکن شما روی حداکثر بالاتر تنظیم شده باشد، دمای آب از حداکثری که روی کنترل دوش تنظیم کرده اید تجاوز نخواهد کرد. این نوع دوش ها برای جلوگیری از سوختن یا شوک حرارتی ناشی از تغییرات ناگهانی دما در هنگام باز شدن یک شیر آب یا دوش دیگر طراحی شده اند. اگر منبع آب سرد از کار بیفتد، دوش‌های ترموستاتیک نیز طراحی شده‌اند تا با خاموش کردن فوری دوش از شما محافظت کنند تا از سوختن یا جراحت جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید:  15 مدل از روشویی عجیب و غریب و خاص

دوش حمام دیجیتال چیست؟

دوش دیجیتال چیست؟
مانند دوش مخلوط کن استاندارد، آنها به هر دو منبع آب گرم و سرد متصل هستند. برخلاف یک دوش مخلوط کن سنتی، دوش دیجیتال به سیگنال های دیجیتال پاسخ می دهد. بنابراین شما هیچ دریچه ای را به صورت دستی با دسته های دوش نمی چرخانید.

بیشتر بخوانید:  هر آنچه که باید قبل از خرید سینک گرانیتی بدانید

چه نوع پوششی را می توان در پنل دوش استفاده کرد؟

پنل های دوش را می توان با سلیقه خود در حمام ست کرد.

اگر سبک حمام شما مدرن است از پنل دوش اکریلیک براق یا لمینت براق بالا را استفاده کنید. اگر سبک سنتی را انتخاب کرده اید، پنل دوش سنگ مرمر یا مارول و گرانیت کشت شده یا کامپوزیت پی وی سی با طرح مرمر با پانل های دیواری لمینت به شکل تخته سنگ ایده بسیار زیبایی برای شما خواهد بود. ترکیب خانه سنتی و مدرن، پانل های دیواری از چوب خشن یا آنتیک خاکستری به همراه لمینت هوشمند مطعنا طبع شما را راضی خواهد کرد.

برای دیدن بیشتر طرح های پنل دوش دکومکور به فروشگاه ما سر بزنید

بیشتر بخوانید:  بهترین رنگ کمد دیواری برای اتاق

آیا برای دوش حمام استاندارد تعریف شده است؟

بله. جدای از طراحی استانداردی که می توانند داشته باشند، استانداردهایی را برای مقدار مصرف آب تعیین کرده اند. در ایالات متحده، سر دوش های مسکونی و تجاری نباید بیش از 9.5 لیتر در دقیقه (2.5 گالن در دقیقه) بر اساس قانون وزارت انرژی 10 CFR 430 جریان داشته باشند. سر دوش های کم جریان با تغییر در نوسان و سرعت جریان آب مقدار مصرف آب راکمتر یا برابر با 7.6 لیتر در دقیقه (2.0 گالن در دقیقه) می رسانند. USEPA یک برنامه داوطلبانه صرفه جویی آب است که یک استاندارد در طراحی سر دوش حمام به نام WaterSense را اجرا می کند که تولید سرهای دوش کم جریان را تأیید می کند.

بیشتر بخوانید:  15 مدل از روشویی عجیب و غریب و خاص

برگرفته از بلا بثروم و ویکی پدیا

برای خرید بیشتر محصولات دوش حمام به فروشگاه دکومکور سر بزنید:

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.