چگونه روشویی را تمیز کنیم؟

هیچ چیز بدتر از این نیست که شب به سرویس دستشویی خود بروید تا دندان های خود را مسواک بزنید و یک روشویی کثیف و آلوده میزبانتان باشد.همه چیز قابلیت جذب شدن به روشویی شما را دارد، مواد آرایشی بهداشتی، مو، خمیر دندان،صابون و …

حتما دارید به سفید کننده یا جرم گیرها فکر می کنید اما باید بدانید که هر شوینده ای برای نظافت روشویی شما مناسب نیست. اولین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که فکر سفید کننده یا جوهر نمک را از ذهنتان بیرون کنید. زیرا علاوه بر آسیب به روشویی شما می تواند خسارت بزرگی را به سلامت پوست و ریه ها شما وارد کند. و البته این را می دانیم که در محلی که میخواهید صورت و دندان های خود را بشویید هیچ نوع کثیفی را نمی خواهید.

واقعیت این است که چون روشویی و به خصوص کاسه زیاد مورد استفاده قرار می گیرد تمیز کردن آنها ممکن است کمی ظرافت بخواهد. ما در این مقاله به شما روش هایی را در جهت نظافت و درخشان تر کردن آن می آموزیم.

تمیز کردن سنگ روشویی

تمیز کردن سنگ روشویی1- استفاده از دستمال مرطوب در داخل و اطراف کاسه و روشویی

اگر در کنار روشویی خود همواره یک بسته دستمال مرطوب داشته باشید می توانید در زمان استفاده تخصصی از روشویی هر گونه آلودگی را به سرعت پاک کرده و از تجمع مواد آرایشی،خمیر دندادن،صابون و کپک ها که تمایل بالایی در جذب به سنگ یا بدنه کابین را دارند جلوگیری به عمل آورید. این بدین معنی است که هر بار به صورت دوره ای بخواهید روشویی خود را تمیز کنید، نظافت برایتان آسان تر خواهد بود.

1- تنبل هستید یا زمان کمی را برای نظافت می گذارید

اگر شما به دلیل مشغله زیاد و یا تبلی میخواهید وقت کمتری را برای نظافت روشویی خود قرار دهید و قصد پیدا کردن یک راه حل سریع را دارید،کاسه روشویی را تقریبا تا نیمه پر از آب گرم کنید ومقداری مشخص به اندازه دو فنجان تمیز کننده حمام، به همراه سرکه سفید اضافه کنید.سپس وسایلی که قصد تمیز کردن آنها را دارید مانند اکسسوری ها،جای صابون و لیوان ها را در درون آن به مدت 10 دقیقه قرار دهید.

بیشتر بخوانید:  کابینت آشپزخانه ممبران

پس از خیس خوردن اقلام در آب،با یک پارچه ،مخلوط آب را به شیر آب و همچنین سکوی روشویی آغشته کرده و تمیز نمایید.حالا وقت آن رسیده است که روشویی را خالی کرده و همه چیز را آب کشی کنیم و البته در نظر داشته باشیم که بعد از آن با یک پارچه دیگر همه چیز را خشک کنیم.

3 – آبلیمو جادوی پاک کردن لکه های روشویی

تمیز کردن سنگ روشویی با لیموآب لیمو روشی فوق العاده برای پاک کردن لکه هایی است که از روی روشویی شما با یک پارچه ساده از بین نمیرود.برای ساخت این مواد نیاز است که یک و نیم فنجان جوش شیرین را به همراه ربع فنجان آبلیمو مخلوط کنید.

سپس تمام کاری که باید انجام دهید آغشته کردن یک اسفنج به مواد و مالیدن آن روی لکه های روشویی است.این مورد برای اکثر روشویی ها کاربردی بوده ولی تنها شرط آن شستشوی بلافاصله بعد از آن است.همچنین باید در نظر داشته باشید که آبلیمو به دلیل خواص اسیدیش می تواند تغییر رنگ را در برخی روشویی ها ایجاد کند.

4 – جوش شیرین یک شوینده سنتی برای همه چیز

تمیز کردن سنگ روشویی با جوش شیرین

جوش شیرین به عنوان یک پاک کننده قدیمی تا به حال مورد استفاده قار می گرفته است . البته نحوه استفاده جوش شیرین برای روشویی متفاوت است. ابتدا روی سطح روشویی را با آب گرم خیس نمایید و سپس جوش شیرین را روی آن بپاشید و در نهایت با یک اسفنج یا پارچه نرم روی مواد بمالید تا شکل خمیری پیدا کند.می توانید برای قسمت های خارج از دسترس و سخت از مسواک نیز استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:  دکوراسیون داخلی

پس از آن کل روشویی و کاسه را با آب بشویید و مطمئن شوید که تمام مانده جوش شیرین بر روی سطوح پاک شده باشد و بعد از آن نیز با یک پارچه تمیز آن را خشک نمایید. جوش شیرین نه تنها لکه ها،خمیر دندان و صابون را از بین می برد بلکه سطح روشویی شما را براق و درخشنده می کند.

5 – روشویی بهداشتی خود را با سرکه تمیز کنید

سرکه یکی دیگر از محصولات تمیز کننده خصوصا برای روشویی هاست.اسید موجود در آن باعث ضدعفونی کردن سطوح و درخشان ، براق کردن آنها خواهد شد.برای نظافت روشویی با سرکه کافی است یک فنجان سرکه را به همراه دو فنجان آب در درون یک بطری مخلوط کنید.

پس از آن مخلوط را از طریق اسپری کردن بر روی سطح بپاشید و بگذارید به مدت 10 دقیقه بر روی آنها بماند.بعد از آن با یک پارچه آلودگی ها را تمیز کرده و سپس آبکشی کامل نمایید.مطمئن شوید که همه سرکه ها از روی سطح توسط آب پاک شده باشد.همچنین می توانید برای فضاهای غیر قابل دسترس از مسواک استفاده کنید.

در مرحله نهایی نیز با یک پارچه تمیز همه سطوح را خشک کرده و تمیز نمایید.

نکته قابل توجه این است که قبل از اسپری کردن سطوح، بر روی شیرآلات،یراق آلات،دستگیره ها و سایر وسایل استیل سطح پوششی مثل پلاستیک،دستمال یا روزنامه ایجاد کنید تا از آسیب آنها جلوگیری به عمل آورید.

6 – صابون ها برای تمیز کردن لکه های معمولی و بر روی کاسه های استیل یا مس

برخی روشویی ها دارای بدنه استیل،یا مسی می باشند. استفاده از مواد اسیدی همچون سرکه و آبلیمو خطرات جبران ناپذیری را برای آنها ایجاد می کند و باعث آسیب رساندن به فلز ها میگردد.

بیشتر بخوانید:  بهترین برند روشویی

از آنجا که مس و استیل دارای ویژگی طبیعی ضد باکتری می باشند می توانید برای نظافت آنها از صابون های رقیق و یا مایع های صابون استفاده کنید. پس از استفاده و آبکشی نیز می توانید با یک پارچه نرم سطوح را خشک و برق اندازید.

7- آلودگی ها را در روشویی های سنگی از طریق آب گرم و صابون تمیز کنید.

از آنجا که روشویی های سنگی یا کمپوزیتی و رزینی دارای منافذ کوچک و ریزی می باشند به هیچ عنوان نباید برای نظافت آنها از مواد اسیدی وشیمیایی استفاده کنیم. زیرا ممکن است به سطح آنها آسیب رسد و ظاهر خود را از دست بدهند.

در عوض می توانید به راحتی پس از هر بار استفاده با یک لیوان آب گرم و مخلوطی از صابون یا مایع آن را شسته و آبکشی نمایید.همچنین برای تمیزی بهتر می توانید با یک پارچه خشک آن را تمیز کنید.همچنین می توانید هر هفته روشویی خود را با تمیز کننده مخصوص سنگ تمیز نمایید.

چگونه بوی بد دستشویی را از بین ببریم؟

اگر از راهکارهای گفته شده استفاده کردید و توانستید که لک ها و آلودگی های روی سطوح روشویی خود را پاک کنید ولی همچنان بوی بد در روشویی شما آزارتان میدهد راهکار زیر می تواند به عنوان یک ماشه عمل کند.

  • یک و نیم فنجان نوشابه گازدار را در درون مخزن و خروجی آب در کاسه روشویی بریزید.
  • 4 فنجان سرکه را برای مدت 1 دقیقه بر روی شعله حرارت دهید و گرم کنید. نیمی از آن را در درون مخزن بریزید و شیر آب سرد را باز کنید سپس باقیمانده سرکه را در درون کاسه خالی کنید

منبع : realestate.com.au

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.